فرایند پذیرش مقالات

منشور اخلاقی، مشابهت یابی، و داوری مقالات

به منظور صیانت از حقوق و مالکیت فکری و معنوی پژوهشگران و نویسندگان مقالات علمی و جلوگیری از دریافت تحقیقات تکراری، فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری از نرم افزار مشابه یاب سمیم نور استفاده می نماید. این نشریه از «آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» و قواعد کمیته اخلاق در انتشار (COPE) پیروی می‌کند.

نویسندگان مقالاتی که بی اخلاقی علمی آنها محرز باشد (از جمله از لحاظ درصد مشابهت یابی بالا اما نه محدود به آن)، ضمن اعلام به کلیه نویسندگان و اعطای یک مرتبه فرصت دفاع از خود، به فهرست سیاه مجله افزوده می شوند و پس از آن مقالات ارسالی آنها مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. همچنین موضوع به واحد مربوطه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاع داده خواهد شد. نویسندگان مقالاتی که بی اخلاقی علمی در مقالات آنها تحت عنوان "عدم اطلاع" یا "قصور و سهو" قابل توجیه باشد (شدت و میزان نقض اخلاق پژوهش اندک باشد)، ضمن دریافت اخطار و اعطای یک مرتبه فرصت دفاع از خود، به فهرست خاکستری مجله افزوده می شوند. مقالات ارسالی بعدی این نویسندگان با سخت گیری حداکثری از لحاظ رعایت اخلاق علمی بررسی خواهد شد و در صورت نقض مجدد اخلاق پژوهش، مشابه فهرست سیاه مجله با آنها برخورد خواهد شد.

داوری مقالات از نوع داوری دوسو پنهان  است و در برخی ویژه نامه ها- البته با اطلاع داوران- از داوری باز و شفاف استفاده می شود. در داوری باز و شفاف تمام کامنت ها و پاسخ های بین داور و نویسنده بعد از انتشار مقاله به همراه فایل مقاله منتشر می شود. در این روش اسامی داوران همچنان مخفی می باشد.


هزینه و دسترسی

فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری در ازای دریافت مقاله از نویسندگان هیچ مبلغی را دریافت نمی کند و انتشار مقاله در این فصلنامه کاملا رایگان است. در صورتی که نویسندگان پس از اعلام پذیرش نهایی مقاله تصمیم به بازپس‏‎گیری مقاله داشته باشد، باید هزینه های صرف شده برای پذیرش مقاله را به نشریه پرداخت نماید.

فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری، یک نشریه علمی با دسترسی آزاد است. فایل تمام متن مقالات به فرمت PDF در وب سایت فصلنامه قرار می گیرد و مراجعه‌کنندگان می­‌توانند به صورت رایگان آن را دانلود نمایند.

در نمودار زیر می توانید فرآیند دریافت، داوری و پذیرش (رد) مقالات را مشاهده کنید.