درباره نشریه

هدف

فصلنامه علمی «سیاست نامه علم و فناوری» نشریه ای دو زبانه (فارسی – انگلیسی) است با دسترسی آزاد و همتاداوری دو سو پنهان، با این هدف که مجرایی برای بحث و گفتگو از یک سو درباره «سیاستگذاریِ علم، فناوری، پژوهش و نوآوری» و از دیگر سو «علم، فناوری و نوآوری در خدمت سیاستگذاری عمومی» باشد.

نشریه می کوشد تا دانش سیاستگذاری عمومی و حکمرانی در حوزه­های موضوعی مختلف را با تمرکز بر دو محور فوق و با استفاده از شواهد و تجربیات برآمده از ایران و کشورهای منطقه - یا کشورهای با شرایط مشابه ایران- توسعه دهد و در ادامه در طراحی راهکارهای نوآورانه برای مسائل اجتماعی و عمومی ایران نقش آفرینی کند. نشریه از جمیع روش های پژوهش کمّی، کیفی و مختلط و روش های نوین پژوهش استقبال می کند.

 


صاحب امتیاز، ناشر و پروانه نشر

پروانه انتشار فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری در تاریخ 87/2/23 به شماره ثبت 124/891 از سوی معاونت امور مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر گردید و در سال 1390 اولین شماره خود را منتشر نمود. نشریه از تاریخ 98/02/09 براساس آئین‌نامه نشریات علمی ابلاغ شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تحت عنوان نشریه علمی سیاست نامه علم و فناوری فعالیت می‌نماید. بعد از ابلاغ آئین نامه مذکور نشریات علمی به صورت علمی - پژوهشی و علمی - ترویجی تقسیم بندی نمی شوند و براساس ارزیابی های سالانه رتبه بندی می شوند. در ارزیابی سال 1400 که توسط کمیسیون ارزیابی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد، فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری رتبه ب را کسب نمود.

صاحب امتیاز این نشریه دانشگاه صنعتی شریف (پژوهشکده سیاستگذاری) و نیروی انسانی آن شامل مدیر مسئول، سردبیر، هیئت تحریریه، مدیر علمی و اجرایی، مدیر داخلی، و کارشناسان اجرایی (ویراستاران و صفحه آرا) است.


نمایه در پایگاه های نشریات

این فصلنامه در پایگاه های وزارت علوم، ISC،DOAJ سیویلیکا، نورمگز، مگ ایران، جهاد دانشگاهی و پرتال جامع علوم انسانی نمایه می شود.


منشور اخلاقی، مشابهت یابی، و داوری مقالات

به منظور صیانت از حقوق و مالکیت فکری و معنوی پژوهشگران و نویسندگان مقالات علمی و جلوگیری از دریافت تحقیقات تکراری، فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری از نرم افزار مشابه یاب سمیم نور استفاده می نماید. این نشریه از «آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» و قواعد کمیته اخلاق در انتشار (COPE) پیروی می‌کند.

داوری مقالات از نوع داوری دوسو پنهان  است و در برخی ویژه نامه ها از داوری باز و شفاف استفاده می شود. در داوری باز و شفاف تمام کامنت ها و پاسخ های بین داور و نویسنده بعد از انتشار مقاله به همراه فایل مقاله منتشر می شود. در این روش اسامی داوران همچنان مخفی می باشد.


هزینه و دسترسی

فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری در ازای دریافت مقاله از نویسندگان هیچ مبلغی را دریافت نمی کند و انتشار مقاله در این فصلنامه کاملا رایگان است. در صورتی که نویسندگان پس از اعلام پذیرش نهایی مقاله تصمیم به بازپس‏‎گیری مقاله داشته باشد، باید هزینه های صرف شده برای پذیرش مقاله را به نشریه پرداخت نماید.

فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری، یک نشریه علمی با دسترسی آزاد است. فایل تمام متن مقالات به فرمت PDF در وب سایت فصلنامه قرار می گیرد و مراجعه‌کنندگان می­‌توانند به صورت رایگان آن را دانلود نمایند. همچنین حق چاپ و انتشار کامل بدون محدودیت برای نویسندگان محفوظ است. این مجله به نویسندگان این امکان را می دهد که نسخه کار خود را در یک مخزن سازمانی یا مکان های دیگر به انتخاب خود ذخیره کنند.


ارسال گواهی و نسخه چاپی مقالات

بدین وسیله به استحضار می رسد که امکان  دریافت نسخه چاپی باکیفیت مقالات شما (در قالب شماره مربوطه) به همراه گواهی پذیرش/ انتشار از طریق ارسال پستی (یا بوسیله پیک در تهران) به شرح زیر مهیا شده است. این امکان شامل کلیه نسخه های نشریه از ابتدا تاکنون است. البته یک مرتبه صدور ایمیلی گواهی پذیرش یا انتشار به ازای هر مقاله به صورت رایگان است.

الف- چاپ تحریر (سیاه و سفید) هر کدام از شماره های مجله به همراه گواهی پذیرش 250 هزار تومان

ب- چاپ رنگی (سیاه و سفید جدا ) هر کدام از شماره های مجله با کیفیت خوب به همراه گوهی پذیرش 350 هزار تومان

ج- چاپ  تمام رنگی هر کدام از شماره های مجله با کیفیت بالا به همراه گواهی پذیرش 520 هزار تومان

د- چاپ رنگی هر کدام از شماره های مجله با کیفیت عالی (گلاسه) به همراه گواهی پذیرش 700 هزار تومان

در صورت تمایل لطفاً مشخصات زیر را تکمیل و رسید واریز مبلغ مربوطه را به ایمیل مجله (spri.journal@sharif.edu) ارسال نمایید.

اطلاعات حساب : شماره حساب 0304912227  و شماره شبای IR 7501 8000 0000 0003 0491 2227 بانک تجارت به نام امور پشتیبان درآمد اختصاصی دانشگاه صنعتی شریف

  • شماره و سال انتشار نشریه (در صورتی که مقالات خود یا نویسندگان مشخصی مد نظر است، عنوان مقاله را نیز قید بفرمایید تا با شماره نشریه مطابقت داده شود):
    • نشانی ارسال:
    • تلفن هماهنگی تحویل: