درباره نشریه

فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری نشریه ای دو زبانه (فارسی – انگلیسی) است که به منظور ارتقای سطح دانش علمی و فنی پژوهشگران و متخصصان، سهولت مبادله علمی بین آن‌ها، معرفی پیشرفت‌های عمده در زمینه‌های مختلف سیاستگذاری و ایجاد ارتباط میان پژوهشگران و کارشناسان داخلی و خارجی انتشار می‌یابد.

پروانه انتشار فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری در تاریخ 87/2/23 به شماره ثبت 124/891 از سوی معاونت امور مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر گردید و فصلنامه در سال 1390 اولین شماره خود را منتشر نمود. 

از تاریخ 93/07/28 براساس نامه شماره 3/18/137197  مدیر کل پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امتیاز علمی - ترویجی به این نشریه اعطا شده بود و از تاریخ 98/02/09 براساس آئین‌نامه نشریات علمی، ابلاغ شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تحت عنوان نشریه علمی سیاست نامه علم و فناوری فعالیت می‌نماید. بعد از ابلاغ آئین نامه مذکور نشریات علمی به صورت علمی - پژوهشی و علمی - تروجی تقسیم بندی نمی شوند و براساس ارزیابی های سالانه رتبه بندی می شوند. در ارزیابی سال 1399 که توسط کمیسیون ارزیابی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد، فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری رتبه ج را کسب نمود.

صاحب امتیاز این نشریه دانشگاه صنعتی شریف (پژوهشکده سیاست گذاری) و نیروی انسانی آن شامل مدیر مسئول، سردبیر، مدیر داخلی و کارشناسان اجرایی (ویراستاران و صفحه آرا) است.

این فصلنامه در پایگاه های سیویلیکا، نورمگز، مگ ایران  و پرتال جامع علوم انسانی نمایه می شود.

به منظور صیانت از حقوق و مالکیت فکری و معنوی پژوهشگران و نویسندگان مقالات علمی و جلوگیری از دریافت تحقیقات تکراری، فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری از نرم افزارهای مشابه یاب سمیم نور و همیاب استفاده می نماید.

داوری مقالات از نوع داوری دوسو ناشناس است و در برخی ویژه نامه ها از داوری باز و شفاف استفاده می شود. در داوری باز و شفاف تمام کامنت ها و پاسخ های بین داور و نویسنده بعد از انتشار مقاله به همراه فایل مقاله منتشر می شود. در این روش اسامی داوران همچنان مخفی می باشد.

 "این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشار (COPE) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید."

فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری، یک نشریه علمی با دسترسی آزاد است. فایل تمام متن مقالات به فرمت PDF در وب سایت فصلنامه قرار می گیرد و مراجعه‌کنندگان می­‌توانند به صورت رایگان آن را دانلود نمایند.

فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری در ازای دریافت مقاله از نویسندگان هیچ مبلغی را دریافت نمی کند و انتشار مقاله در این فصلنامه کاملا رایگان است. در صورتی که نویسنده (گان) پس از اعلام پذیرش نهایی مقاله تصمیم به بازپس‏‎گیری مقاله داشته باشد، باید هزینه های صرف شده برای پذیرش مقاله را به نشریه پرداخت نماید.